VELIKONOČNÍ VESELICE

         

Neděle 31. 3.

Velikonoční začne v 10:00. Můžete se těšit šermířská vystoupení, živou hudbu, Velikonoční prohlídky s vyprávěním o velikonočních tradicích, Pašijové hry, řemeslné tržiště, prohlídky reprezentačních salónů, soukromých pokojů, Pohádkové prohlídky s komtesou a výtvarnou dílničku.

Program Velikonoční veselice

(Klikněte na +)

 

10:00 otevření řemeslného tržiště

10:00 prohlídka Reprezentačních salónů I. okruhu a dále vždy po 60 minutách do 16:00

10:00 otevření výtvarného ateliéru

10:05 hraje country skupina Naboso, v průběhu celého dne

10:20 Pohádková prohlídka s komtesou pro rodiny s dětmi a dále vždy po 45 minutách

10:30 představení Pašijové hry v zahradě zámku

10:30 Velikonoční prohlídka, dále vždy po 60 minutách

10:50 prohlídka Soukromých pokojů posledních majitelů, dále vždy po 60 minutách do 14:50

11:05 šermířská vystoupení skupiny Alotrium - minipřednáška o zbraních středověkých a šerm pro děti

11:30 Barokní šermířské hrátky

12:00 minipřednáška o zbraních středověkých a šerm pro děti

12:30 Dražba zvesela

13:30 Barokní šermířské hrátky

14:30 Barokní šermířské vystoupení

15:30 Barokní šermířské vystoupení

16:00 zakončení Velikonoční veselice

Vystoupení šermířské skupiny Alotrium | © Státní zámek Mníšek pod Brdy

Šermířská vystoupení

Šermíři ze skupiny Alotrium budou mít na zámeckém nádvoří připravená představení a ukázky soubojů a dovedností nezbytných pro každého rytíře a statečného bojovníka. Mezi představeními předvedou svou zbroj a další nezbytné rytířské vybavení.

Velikonoční prohlídky

Na Velikonočních prohlídkách se dozvíte o velikonočních tradicích a zvyklostech a o tom, jak mohla svátky slavit rodina Kastů z Ebelsbergu se svými dětmi. Zjistíte, co znamenají barvy na pomlázce, jak zní klapot klapačky, proč skákat do výšky, co je to švihačka, proč mít na Velikonoce něco nového na sobě, kdo peče velikonoční preclíky nebo proč se musí třikrát kýchnout. Prohlídky jsou určeny především pro rodiny s dětmi od šesti let, ale líbit se budou určitě každému. Prohlídku naleznete v online prodeji jako III. Dětská prohlídka.

Velikonoční prohlídka v reprezentativních zámeckých interiérech | © Státní zámek Mníšek pod Brdy
Pašijové hry v zámecké zahradě | © Státní zámek Mníšek pod Brdy

Pašijové hry

Pašijové hry náleží k tradičnímu velikonočnímu programu a v zahradě zámku je uvidíme opět v nastudování místního komunitního centra Magdaléna, o.p.s.

Řemeslné tržiště

Řemeslné tržiště také nesmí chybět. Stánky v předzámčí budou nabízet velikonoční suvenýry a jarní zboží, šperky a ozdoby, dřevěné hračky nebo meče i sladkosti a něco dobrého k zahnání hladu a žízně.

Řemeslné tržiště

Prohlídky reprezentačních salónů

Spatříte slavnostní a společenské prostory, které poslední majitelé zámku, Kastové z Ebeslbergu, využívali především se svými hosty a návštěvami. Salónky a jídelny měli zařízené dobovým nábytkem, zdobené krásnou výmalbou stěn i stropů a doplněné moderními předměty tehdejší doby.

Pohádkové prohlídky s komtesou

Děti si budou povídat o pohádce Tajemství staré bambitky 2, která se na zámku a v jeho okolí natáčela roku 2021. Prohlédnou pohádkové kostýmy loupežníka Karaby, malé Johanky i krále a královny, dvojitý královský trůn, mapu pohádkového království, velké fotky z natáčení nebo loupežnickou bambitku, ale především zjistí, že se ztratil kouzelný samovarný hrnec. Pomohou ho zámecké komtese najít? Pátrat pak po něm budou i v pohádkovém lese a také v expozici malých princů a princezen, která je rovněž součástí Pohádkové prohlídky. Prohlídky jsou určeny pro děti od tří let.

Princezna s bambitkou | © Státní zámek Mníšek pod Brdy
Dětský pokojíček | © Petr Kříž

Prohlídky soukromých pokojů

Uvidíte ložnice, koupelny, hostinský pokoje a dětský pokojíček plný hraček odpovídajících generaci jejich vnoučků. Každého jistě zaujme panenky v námořnickém oblečku nebo domeček pro panenky na elektřinu. Mezi exponáty pak v místnostech nelze přehlédnout moderní technické vymoženosti. Patří sem například telefony, fotoaparát, rádio nebo fén na vlasy.

Výtvarný ateliér

V průběhu dne můžete malovat sádrové odlitky různých motivů a velikostí, malovat na plátno, vybarvovat mandaly, vybrat si výrobky s velikonoční tematikou, například pomlázku s polystyrénovým vajíčkem. Sádrových odlitků je v nabídce několik desítek motivů. Mezi nimi velikonoční zajíček, beránek, velikonoční vajíčko, jarní čtyřlístek, auto, traktor nebo náklaďák, princezna, srdíčka, květiny, zvířátka, medailony, velká houba a mnoho dalšího.

Rodiny s dětmi ve výtvarném ateliéru. | © Státní zámek Mníšek pod Brdy
Kapela Naboso | © Státní zámek Mníšek pod Brdy

Hudba v podání Naboso

Naboso vám bude hrát k poslechu i tanci v průběhu akce na nádvoří zámku. Těšit se můžeme na country skladby i jiné známé písničky a šlágry.

Letos se koná v pořadí již 21. ročník Velikonoční veselice. Jako pokaždé, tak i tentokrát bude spojena s dobročinnou sbírkou pro hendikepované, která bude věnována rehabilitačnímu centru pro tělesně postižené Rehafit, o.p.s.